pühapäev, 21. september 2014

Kõrvitsa-püreesupp

Sügis käes ja ka kõrvitsad on kasvanud suureks ning on valmis söömiseks. See siin on üks kõrvitsasupp, mis on väga maitsev ja samas lihtne valmistada. Võid kasutada nii tavalist- kui ka suvikõrvitsat. Garneeringut muuda vastavalt oma soovile. Mina kasutasin värsket peterselli ja natuke koort, aga võib ka röstitud kõrvitsaseemneid ja krutoone kasutada ning natuke oliivõli või kõrvitsaseemneõli peale niristada.



Retsept:


2 spl oliivõli
2 sibulat
1 kg kõrvitsat (kooritud, seemned eemaldatud)
700 ml puljongit (kana- või köögiviljapuljongit)
140 ml koort 35% 
garneeringuks peterselli 
soola, pipart

Valmistamine:


Haki sibulad ja tükelda kõrvits. Vala poti põhja 2 spl õli ja lisa sibulad. Kuumuta neid aegajalt segades umbes 5 minutit, kuni sibul muutub klaasjaks kuid ei ole veel pruunistunud. Lisa tükeldatud kõrvits ja kuumuta veel 8-10 minutit, kuni kõrvitsad hakkavad pehmenema ja muutuvad kergelt kuldseks. Sega aegajalt. Nüüd vala juurde puljong ja lisa ka soola ja pipart maitse järgi. Lase keema tõusta ja kuumuta madalal tulel umbes 10 minutit, kuni kõrvits on täiesti pehme. Vala juurde koor ja lase uuesti keema tõusta. Seejärel püreesta saumikseriga või blenderis. Tõsta supp kaussidesse ja garneeri nagu soovid. Mina kasutasin lihtsalt värsket peterselli ja pakkusin juurde täisterakreekereid.
Kui soovid garneeringuks krutoone ja kõrvitsaseemneid röstida, siis tükelda 4 viilu täisterasaia või ciabattat kuubikuteks, lisa pannile 2 spl õli, vala juurde saiakuubikud ja kuumuta kuni pruunistumiseni. Lisa pannile ka peotäis kõrvitsaseemneid ja kuumuta aegajalt segades veel paar minutit. 

neljapäev, 18. september 2014

Muretaignaküpsised

Kuna šotlaste jaoks on tänane päev väga tähtis, siis seekord midagi väga šotipärast - shortbread. Need on minu arust kõige kergemini valmivad küpsised, millest kõik need teised kpsised alguse saavad. Retsept iseenesest on väga lihtne. Selle taignaga võib küpsiseid valmistada mitut erinevat moodi. Võib taignale lisada kakaod või hoopis raputada peale suhkrut ja kaneeli või hoopis röstitud pähkleid. Seekord valmistasin küpsiseid nii nagu teevad šotlased oma shortbread`i - lihtsa retsepti järgi ja ühtlaselt terava noaga lõigatult. 





Retsept:

125 g võid
50 g suhkrut
180 g jahu
1 spl maisitärklist


Valmistamine:


Vahusta või ja suhkur. Sõelu tärklisega segatud jahu vahustatud või hulka. Sega kiiresti ühtlaseks taignaks. Ära üle sega, muidu ei jää küpsised muredad. Edasi võib teha mitut moodi. Üks viis on rullida taignapall küpsetuspaberil kettaks ja seejärel lõigata noaga viiludeks, umbes nagu torti või kooki lõigatakse.
Teine võimalus on teha nii - rulli taigen küpsetuspaberile umbes 4 mm paksuselt lahti, lõika servad ära, et jääks ilus ühtlane ristkülik (võib olla ka ruut). Siis lõika terava noaga või pizzalõikuriga küpsised välja. Üksteisest eraldada neid
selles valmistamise etapis ei ole vaja, sest nii hoiavad nad paremini vormi. Soovi korral võid ka taignale kahvliga auke sisse torgata, lihtsalt ilu pärast (mida ma ka tegin, aga ilmselt liiga nõrgalt, sest peale küpsetamist ei olnud midagi näha. Heh.).
Tõsta küpsetuspaber koos taignaga plaadile ja küpseta 190 kraadises ahjus 15 - 20 minutit, kuni taigen on pealt kergelt kuldne. Lase paar minutit jahtuda ja seejärel eralda küpsised üksteisest. Kasuta teravat nuga, kui on vaja neid lahti lõigata. 
Naudi tee või kohvi kõrvale. Mina omakorda valmistasin neist veel kihilisi küpsiseid - püreestatud jõhvikamoos vahele ja tuhksuhkrut peale - tulemus on imemaitsev.




 

kolmapäev, 10. september 2014

Porgandisupp ingveriga

Porgandid on nii tavalised igas köögis ja neid kasutatakse paljude soolaste- kui ka magustoitude ja kookide valmistamisel. See siin on üks järjekordne retsept, kus porgandid on peategelased, mitte ainult lisandiks ega kaunistuseks.




Retsept:


1 kg porgandeid
1 l köögivilja- või kanapuljongit
1 suur või 2 keskmist sibulat
3 küüslauguküünt
1 pöidlasuurune jupp ingverit
0,5 tl karrit
2 spl õli
1 spl võid
soola, pipart maitse järgi
serveerimiseks kreekereid või krutoone ja maitserohelist


Valmistamine:


Tükelda sibul, küüslauk ja riivi ingver. Vala pannile õli ja spl võid. Kuumuta selles tükeldatud sibulaid ja riivitud ingverit umbes 5 minutit, kuni sibul muutub klaasjaks. Lisa küüslauk ja karripulber, kuumuta veel paar minutit. Kuumutamise ajal sega, et pannitäis kõrbema ei läheks. Puhasta porgandid ja lõika tükkideks. Peeneks hakkima ei pea, võivad vabalt olla suuremad tükid. Tõsta potti tükeldatud porgandid ja vala juurde puljong, lase keema tõusta. Lisa Praetud ingve, sibulad ja küüslauk ning keeda umbes 30 minutit. Tõsta pott tulelt ja püreeri supp.  Mina teen seda blenderis, aga võib ka sauseguriga püreestada. Maitsesta supp soola ja pipraga ning lase veelkord keema tõusta.  
Serveerimisel võid peale puistata krutoone või lihtsalt pakkuda kõrvale kreekereid.

reede, 5. september 2014

Kasukas

Sünnipäeva- ja pühadelauale või lihtsalt laisal nädalavahetusel nautimiseks. Igaühel on kindlasti oma nägemus, missugune üks heeringakasukas olema peab ja kindlasti on paljudel ka oma retsept. Mitmete peolaudade taga olen saanud maitsta päris erinevaid variante sellest salatist. Niisugusena nagu siin, on kasukat tehtud meie kodus ja see on ka minu lemmikretsept. Mõnikord on porgand asendatud riivitud juustuga ja see juustuga variant on minu meelest isegi parem. 




Retsept:

kartuleid
soolaheeringat
sibulat
keedetud peeti
keedetud mune
juustu või keedetud porgandit

Kaste:

majoneesi ja hapukoort 50:50


Valmistamine:


Keedetud kartulid, peet, porgandid ja muna riivida jämedama riiviga. Tükelda heeringas väikesteks kuubikuteks. Haki sibul peeneks, mida peenemaks, seda parem. Sega omavahel hapukoor ja majonees. Laota salat kihiti kaussidesse alustades kartulist, seejärel heeringas, siis sibul jne. Iga kihi vahele nirista ka kastet. Kui teed kasuka suuremasse kaussi, siis lao kõik ka teist korda. Kõige parem on kasutada klaaskaussi, siis jäävad kihid ilusti näha. Tõsta kasukas vähemalt paariks tunniks külmkappi maitsestuma, võib seista ka üleöö.




kolmapäev, 3. september 2014

Lihapallid tomatikastmes

Kuigi lihapallid on head erinevate kastmetega, on üks kindlaid lemmikuid lihapallid tomatikastmes. Et vältida mossis ja näljaseid nägusid argipäeva õhtul, tuleks arvestada, et see toit on pigem nädalavahetuse või vaba päeva projekt, sest pallide kastmes hautamine võtab paar tundi aega. Tulemus on igatahes vaeva väärt, mina sööksin seda toitu päris tihti (väga võimalik, et ma olin eelmises elus Karlsson).



Retsept:

Lihapallid: 


600 g hakkliha (kasutasin Rakvere kodust hakkliha)
1 muna
1 sibul
2 küüslauguküünt
0,5 dl piima
4 spl parmesani juustu
1,4 tl värskelt jahvatatud muskaatpähklit (olen muskaatpähkli asemel kasutanud ka piiniaseemneid u. 50 g. Ei teagi, kumb variant parem on)
1 tl itaalia maitseainesegu 
või värskeid ürte (basiilik, pune, petersell)
1 tl soola
cayenne pipart

Tomatikaste: 

2 spl õli
1 sibul
2 küüslauguküünt
1 tšilli või cayenne pipart (soovi korral)
1 l tomatimahla
1 dl tomatipastat
2 dl punast veini
2 loorberilehte
2 tl suhkrut
1 tl itaalia maitsainesegu või pizzamaitseainet
soola

Serveerimiseks parmesani ja hakitud basiilikut või peterselli.

 

Valmistamine:

Tükelda sibul ja suru küüslauk läbi pressi, riivi muskaatpähkel (umbes 1/4 tl). Kui kasutad värskeid ürte, siis haki need peeneks. Sega lihapallide ained omavahel ja aseta külmkappi maitsestuma vähemalt pooleks tunniks. Vormi pallid ja pruunista neid pannil õlis või kui soovid, siis ahjus.
Kastme valmistamisekt tükelda sibul, tšilli ja küüslauk, kuumuta kastruli põhjas õli sees, kuni sibul muutub klaasjaks. Kes ei armasta vürtsikat, jätku tšilli ära.
 Lisa tomatipasta, sega läbi ja vala peale tomatimahl, vein, maitseained ja lase keema tõusta. Tõsta lihapallid kastmesse. Keera tuli väikseks ja hauta 2,5 - 3 tundi. Serveeri pastaga.