Nõuka-aegne klassika. Mäletate veel - neljapäev oli kalapäev. Kala poola kastmes on maitsev ja lihtsasti valmistatav roog valgest kalast, mis tundub olevat teenimatult unustusse vajunud. Kalapüügihooaja hittnumber, kuid seda võib edukalt valmistada ka muul ajal külmutatud valge lihaga kaladest. Kellel on mineviku koolisööklast või mujalt selle toiduga seotud mingid horror-mälestused, siis unustage need, võtke ilusasti oma rohud ära ja toiduvalmistamisel jälgige hoolikalt retsepti. Mina kasutasin seekord külmutatud kalafileesid. Fileed tuleb sügavkülmast päev varem välja võtta ja lasta neil külmkapis üles sulada. Tekkinud vedelik valada lihtsalt ära. Inspiratsiooni sain Toidutare.ee lehelt, koguseid muutsin veidi.
Retsept:
800 g valge kala fileed (hõbeheik, mintai vms.)
1 l vett
1 tl soola
6 tera pipart
1 loorberileht
Kastmeks:
2 dl keeduleent
2 kõvakskeedetud muna
100g sulatatud võid
hakitud tilli
sidruniveerandik (soovi korral)
Valmistamine:
Keeda kalafileesid madalal kuumusel koos maitseainetega umbes 10 minutit. Eemalda keemise ajal tekkinud vaht. Haki munad ja till, sulata väiksemas kastrulis või. Lisa sulatatud võile kalaleem, hakitud munad ja till. Kuumuta keemiseni. Maitse, ja kui vaja, siis lisa veel soola.
Serveeri keedetud kartulitega. Tõsta filee taldrikule ja pigista sellele soovi korral sidrunimahla. Vala üle kastmega, lisa oma maitsele sobivaid köögivilju ja naudi.
Väga maitsev ja tavapärasest natuke teistsuguste koostisainetega kartulisalat. Nagu ka pealkiri ütleb - siia salatisse käib peekon, mis tähendab, et see pole taimetoit. Tavaliselt ma ei pane kartulisalatisse mingit liha, kuid see salat on erand ja peekon tõesti sobib siia.
Retsept:
5 suurt kartulit
8 viilu peekonit
125 g sinihallitusjuustu
kimp murulauku või rohelist sibulat
hapukoort, majoneesi
1 tl veiniäädikat
1 tl dijoni sinepit
soola, pipart
Valmistamine:
Koori ja tükelda kartulid suupärasteks tükkideks. Keeda pehmeks ja lase jahtuda. Prae peekoniviilud pannil krõbedaks ja lõika umbes 2 cm ribadeks. Sega kokku kaste hapukoorest, majoneesist, äädikast, sinepist soolast ja piprast. Haki roheline sibul ja murenda juust. Lisa kõik kastmele ja sega läbi. Serveerimisel võid kaunistada peekonitükkide- ja rohelise sibulaga.
Seda rammusat halvaa-hapukoore küpsisetorti olen ma teinud juba teismeeast alates ja siiani on see küpsisetortidest olnud mu lemmik. Kasutanud olen alati kodumaist halvaad ja kalevi või selga küpsiseid. Tavaliselt olen ostnud
šokolaadihalvaad, kuid sel korral kasutasin rummi-rosina oma. Mingil
põhjusel oli see ainus sort, mida meie poes müüdi. Valisin
šokolaadiküpsised põhiliselt kontrasti ja värvi pärast - võivad olla ka tavalised.
Retsept:
3 suurt pakki küpsiseid
2 pakki halvaad
500 g 20% hapukoort
kanget kohvi küpsiste kastmiseks
tumedat šokolaadi kaunistuseks
Valmistamine:
Keeda kange kohv. Mina olen teinud 2 tassises kannus kange espresso. Riivi halvaa jämeda riiviga ja sega hapukoorega. Seda võib teha ka köögikombainis. Ise kasutan tihti ka teravat kööginuga halvaa purustamiseks - justnagu lõikaks õhukesi viile sellest halvaaplokist. Siis jääb tulemus natuke tükiline ja mitte nii kreemjas. Mulle meeldib see kerge "krõmps" hamba all söömise ajal. Vala jahtunud kohv madalasse kaussi või supitaldrikusse. Kasta küpsised ükshaaval kohvisse ja aseta koogialusele. Kolmest suurest pakist tuleb täpselt 3 x 4 ruuduga ja neljakihiline kook. Hoia ainult pöialt, et kõik küpsised pakis oleksid terved. Kui soovid, võid neid natuke suurema varuga osta. Seejärel lao ühtlaselt peale halvaa-hapukoorekiht. Korda sama tegevust veel kolm korda. Pealmine kiht olgu hapukooresegu. Kui soovid, võid ka koogi küljed kreemiga katta. Kaunistuseks võid peale riivida šokolaadi ja kui on hooaeg, siis ka värskeid, kergelt hapukaid marju. Tõsta kook umbes kaheksaks tunniks külmkappi tahenema ja maitsestuma.
Olen üritanud juba mõnda aega seda suppi teha. Iga kord on juhtunud nii, et mõni koostisainetest on puudu olnud. Sel korral oli kõik olemas ja tulemus on siin näha. Natuke nikerdamist selle supiga ju on, aga tulemus on vaeva väärt ja kõik sööjad kiidavad.
Retsept:
6 suurt sibulat (umbes 1,5 kg)
100 g võid
0,5 l veiselihapuljongit
1 l kanapuljongit
250 ml kuiva valget veini
2 küüslauguküünt
3 sl värskeid tüümianilehti
sorts Worcestershire kastet
soola, pipart
4-6 viilu saia
4 viilu juustu (gruyere või mõni muu tugevamaitseline juust)
oliivõli
Valmistamine:
Koori sibulad, lõika pooleks ja viiluta õhukeselt. Pane või potti, sulata ja lisa sibulad. Sega läbi ja hauta kaane all, kuni sibulad muutuvad klaasjaks - umbes 20 minutit. Nüüd tõsta pott ahju, jäta kaas irvakile ja rösti sibulaid ahjus umbes 1 tund. Sega paar korda, et kõrbema ei läheks. Tõsta pott pliidile, lisa vein ja sega hoolikalt läbi. Kuumuta pidevalt segades, kuni vein on aurustunud. Järgmisena lisa mõlemad puljongid, tüümian, Worcestershire kaste ja tükeldatud küüslauk. Mul olid puljongid varem valmis keedetud ja sügavkülma ootele pandud, see hoidis tublisti aega kokku. Keera tuli madalaks ka lase supil haududa 45 minutit. Maitse vahepeal ja lisa sool ning pipar.
Samal ajal nirista saiaviiludele veidike oliivõli ja rösti need ahjus kuldseks.
Serveerimiseks tõsta supp kuumuskindlatesse nõudesse, aseta supile röstitud saiaviilud, kõige peale paks juustuviil või ohtralt riivitud juustu. Tõsta kausid ahju kuni juust sulab ja muutub pealt kergelt kuldpruuniks.
Ettevaatust kuumade kausside serveerimisel!