esmaspäev, 27. oktoober 2014

Kollase ploomi moos

Õigem oleks vist küll öelda kollase ploomi püree õuntega. Sobib hästi lihtsalt saiale määrimise moosiks, aga võib pakkuda ka näiteks soolakreekerite ja juustuga.
Kui soovid natuke tummisemat moosi, mis meenutab pigem marmelaadi, siis võid kasutada tavalise suhkru asemel hoopis moosisuhkrut.
Idee on pärit ajalehest Ilta Sanomat, retsepti kohandasin pisut.




Retsept:

500 g kollaseid ploome (kivid eemaldatud)
500 g kooritud ja tükeldatud õunu
1 dl vett
2 spl sidrunimahla
330 g suhkrut

Valmistamine:


Koori ja tükelda õunad, eemalda ploomidelt kivid. Aseta puuviljad ja vesi potti ja keeda kuni viljad on pehmed. Püreesta saumikseriga või blenderis ühtlaseks massiks, lisa sidrunimahl ja suhkur. Keeda veel 5 minutit madalal tulel aegajalt segades. Vala moos puhastatud ja kuumutatud purkidesse. Keera kaaned peale ja säilita jahedas. Moos on valmis ja piisavalt maitsestunud järgmiseks päevaks, aga võid seda pimedas ja jahedas kohas ka pikemalt säilitada.



kolmapäev, 15. oktoober 2014

Laimisiirup

Magushapu laimisiirup sobib imehästi nii jookide valmistamiseks kui ka kastmeks näiteks vaniljejäätise juurde (ja kindlasti leiavad ärksamad perenaised sellele veel n+96 kasutamisvõimalust). Kui serveerida siirupit värskeltküpsetatud pannkookidega, siis on parem seda teha peale keetmist. Lase siirupil natuke jahtuda, et keegi suud ära ei põletaks ja vala seejärel kookidele. Kes soovib, võib ka külma siirupit kuumade kookide juurde kasutada, aga mulle isiklikult selline temperatuurišokk suus ei meeldi. Maitseasi ilmselt.
Laimidest mahla pressimine on natuke tüütu, eriti kui tsitrusepressi ei juhtu olema, aga muidu on valmistamine iseenesest väga lihtne. Kui otsustad korraga suuremat kogust keeta, siis lihtsalt muuda vastavalt koostisainete koguseid.




Retsept: 


200 ml laimimahla
330 g suhkrut
125 ml vett


Valmistamine:


Pressi laimidest mahl. Vala kõik koostisained paksupõhjalisse potti. Kuumuta keskmisel tulel, ära veel keema tõusta lase. Sega pidevalt, kuni suhkur on täielikult sulanud. Seejärel lase keema tõusta, keera tuli väikeseks ja lase podiseda 1 minut. Tõsta pott tulelt ära. Vala siirup pudelisse.   


teisipäev, 7. oktoober 2014

Petersellipesto

Petersellipesto on heaks vahelduseks basiilikupestole. Sobib suurepäraselt nii pastatoitude kui ka ahjukartulitega. Kui pestot jääb ühest söögikorrast järgi, siis võib seda ka kaanega suletult umbes nädalajagu külmkapis säilitada. Kuigi olen täiesti kindel, et see süüakse varem ära. Maitse on lihtsalt nii hea.





Retsept:


Peterselli (mehine peotäis)
50g parmesani
2 sl laimimahla
1 küüslaiguküüs
3 spl mandlilaaste (või tükeldatud sarapuupähkleid)
1 dl oliivõli
soola, pipart


Valmistamine:


Rösti mandlid või pähklid kuumal ja kuival pannil, lase täielikult jahtuda. Puhasta petersell ja kuivata köögipaberiga. Riivi parmesan ja tükelda küüslauk. Tõsta petersell köögikombaini või blenderisse, lisa ülejäänud koostisained ja purusta. Ära üle töötle, pesto peaks jääma selline peeneks hakitud tekstuuriga, mitte püree moodi. Kõige lõpus maitsesta soola ja pipraga. Kui soovid natuke vedelamat pestot, siis võid õli veidike rohkem lisada.
Serveeri spagettide või muu pastaga. Võib vabalt pakkuda ka ahjukartulite lisandiks.Proovisin täna ka röstitud saiaga süüa. Väga hea oli, võibolla liigagi hea, sest päris raske oli söömist lõpetada. Kui teha pestot korraga suurem portsjon, siis ei ole see muidugi probleemiks.



kolmapäev, 1. oktoober 2014

Tomatisalsa

Tomatisalsa maitseb kindlasti neile, kes armastavad vürtsikamaid toite. Kahtlemata on see üks särtsakas amps. Valmib kiiresti, on värske ja tervislik, vitamiine täis ja näeb isuäratav välja ka. Kui võimalik, siis on parem kasutada lihatomateid, muidu võib juhtuda, et vedelikku tuleb liiga palju. Võib ka tavalistel tomatitel lihtsalt seemned eemaldada. 



Retsept:


3 tomatit
2 küüslauguküünt
1 jalopeno pipar (röstitud)
0,5 paprikat
0,5 punast sibulat
1 spl oliivõli
poole laimi mahl
soola, pipart, cayenne pipart soovi korral
värsket peterselli või koriandrit


Valmistamine:


Tükelda tomat ja paprika, pressi küüslaukudest mahl või tükelda küüned hästi peeneks. Rösti tšillipipar ahjus või gaasipliidil, kasuta tange, kui otsustad pliidil röstida. Peale röstimist aseta tšilli taldrikule ja kata kummuli kausiga, lase seal all jahtuda. See protseduur muudab koore eemaldamise lihtsaks. Eemalda ka seemned ja tükelda tšilli peeneks. Peenesta sibul ja petersell (või koriander). Sega kõik ained omavahel, lisa oliivõli ja laimist pressitud mahl. Maitsesta soola ja pipraga.
Serveeri vahepalana koos tortillakrõpsudega, röstitud saial või hoopiski lihatoitude lisandina.