neljapäev, 23. aprill 2015

Rukkileib (pärmiga kergitatud)

Täna tuli mul tahtmine leiba küpsetada. Eelmisest leivateost oli juba kaua aega möödas ja selgus, et minu leivajuuretis oli vahepeal riknema läinud. Nii juhtub, kui asjad hooletusse jätta. Liiga hilja sain teada, et kui pikem vahe leivaküpsetamisele sisse tuleb, siis tuleks juuretist vahepeal "toita". Toitmine tähendab, et nii umbes ühenädalase vahega tuleks juuretise hulka segada 1 tl rukkijahu ja umbes samapalju vett, hoolikalt segada ning siis karp tagasi külmkappi panna. Kuna kohe mul uut juuretist võtta ei olnud, siis leidsin Nami-Namist inspiratsiooni ja tegin taigna baieri rukkileiva retsepti järgi. Natukene kohandasin - kuldsiirupi asemel kasutasin tumedat leivasiirupit ja 1 tl soola asemel on 1,5 tl. Sellest kogusest taignast saab kaks pätsi leiba. Maitselt on see leib väga hea, selline peenleiva moodi, mitte tume rukkileib. Poest ma kunagi peenleiba ei osta, ei maitse lihtsalt. Aga enamus sellest rukkileivast söödi ära lihtsalt võiga, kui leivad olid veel soojad. Nii hea oli.

 


Retsept:


50 g pärmi
1 tl suhkrut
2 sl õli
3,75 dl käesooja vett
1,25 dl leivasiirupit
2 sl köömneid
1,5 tl soola
7,5 dl rukkijahu
jämedamat nisujahu

Valmistamine:


Sega suhkur ja pärm omavahel, lisa paar teelusikatäit toasooja vett ning sega ühtlaseks. Lase seista umbes 10 minutit. Lisa ülejäänud vesi, õli ja leivasiirup. Puista juurde köömned ja sool, lisa rukkijahu ja sega läbi. Lisa niipalju nisujahu, et saaksid sitke taigna.
Kummuta taigen jahusele lauale ja sõtku umbes 10-15 minutit. Tõsta taigen õlitatud kaussi ja määri ka pealt õliga. Kata toidukile ja rätikuga, lase soojas kerkida umbes 1,5 tundi kuni taigen on kahekordseks kerkinud.
Sõtku taigen uuesti kergelt läbi ja vormi kaheks pätsiks. Aseta pätsid kergelt õlitatud ahjuplaadile ja määri ka pealt õliga. Kata ja lase veelkord kahekordseks kerkida. Kes soovib, võib kerkinud pätsid pealt määrida munavalge ja ühe supilusikatäie vee seguga. Mina seda ei teinud, kuigi võibolla oleks pidanud, sest peale küpsemist kippusid seesamiseemned kõik kuidagi laiali jooksma. Munavalge oleks neid ilmselt paigal hoidnud.
Küpseta 180 kraadises ahjus 40 minutit kuni leib koputades vastu kumiseb. Lase restil jahtuda ja naudi.

pühapäev, 19. aprill 2015

Lihtne ricotta-odrajahukarask

Mida küll pakkuda sõbrannale, kes teatab, et tegi karulaugupestot ja küpsetas ahjus kirsstomateid ning tuleb sulle nendega nüüd külla? Eks ikka ricotta-odrajahukaraskit. Retsept on lihtne, valmistamine kerge ja karask maitseb hea. Lisaks veel tilliga maitsestatud ürdivõi, mille olin paar päeva varem valmis teinud ja nüüd oli see külmkapis oma aega ootamas. Kuum karask nende lisanditega on tõesti ülihea. Retsepti leidsin toidutare.ee lehelt.




Retsept:


200 g ricottat
2 dl keefiri
1 muna 
2 dl odrajahu
1 dl nisujahu
1 tl õli
1 tl soola
1 sl pruuni suhkrut
1 tl söögisoodat

Valmistamine:


Sega omavahel ricotta, keefir ja muna. Lisa sool ja pruun suhkur. Teises anumas sega mõlemad jahud söögisoodaga. Vala kohupiimasegule, viimasena lisa õli ja sega kõik ühtlaseks. Kummuta taigen vormi, silu ühtlaseks ja küpseta 180 kraadises ahjus 45 minutit. Mina kasutasin küpsetuspaberiga vooderdatud keeksivormi, kuid võib mistahes sobivat vormi kasutada.
Naudi kuumalt taluvõiga või nagu meie seda tegime karulaugupesto ja ürdivõiga.

esmaspäev, 13. aprill 2015

Punapeedijäätis mooniseemnetega


Tegelikult võiks selle magustoidu nimi olla ka röstitud punapeedi jäätis apelsinikoore, mascarpone ja mooniseemnetega. Alguses tundus mulle mõte niisugusest jäätisest väga imelik. Tavaliselt ma ei tee juurviljadest ja aedviljadest magustoite, sest meelsamini lisaksin aiasaadustele pigem soola kui suhkrut, kuid selle jäätise värv on nii ilus, et ma lihtsalt pidin proovima. Kui segu oli valmis ja jahtumas siis oli mul ikka veel kerge kahtlus hinges, sest maitse tundus väga harjumatu. Kuna see ei ole mul esimene kord jäätist valmistada, siis teadsin ka seda, et jahtununa on maitse teine ja külmutatult veel hoopis kolmas. Valmis jäätise kohta võin öelda, et peedi maitse ei häiri vaid on pigem omapärane. Apelsinikoore mõrkjust on kergelt tunda ja mooniseemned lisavad kõigele mõnusa krõmpsu. Igatahes kavatsen ma seda jäätist ka edaspidi teha.
Inspiratsiooni leidsin siit, retsepti kohendasin veidi.





 

Retsept:



5 dl piima
4 tl maisitärklist
3 dl vahukoort
2,5 dl suhkrut
0,5 tl soola
1 apelsin
3 spl mascarpone juustu
1,2 dl röstitud ja püreestatud peeti
2 spl mooniseemneid



Valmistamine:


Peedi püreestamiseks mässi see fooliumisse ja küpseta ahjus 220 kraadi juures umbes 1 tund. See peet peaks olema selline alla keskmise mõõduga. Veel parem, kui on kaks väikest peeti, küpsevad kergemini läbi. Lase kergelt jahtuda ja koori, kuni peet on veel soe. Lõika tükkideks ja püreesta köögikombainis, blenderis või läbi sõela surudes.
Koori apelsin. Kõige parem on seda teha juurviljakoorijaga, sest vaja on ainult koore oranži osa, mitte valget. Jäätise valmistamiseks sega omavahel tärklis väikese koguse külma piimaga ja jäta segu ootele. Paksupõhjalisse potti vala ülejäänud piim, koor, suhkur ja sool. Lase madalal tulel kuumutades keema tõusta, lisa apelsinikoored ja kuumuta pidevalt segades veel 4 minutit. Vala juurde tärklise piimasegu. Kuumuta pidevalt segades umbes 2 minutit kuni segu pakseneb.
Tõsta kreemjuust kaussi ja vala hulka 1/4 kuumast piimasegust. Sega hoolikalt läbi. Seejärel lisa ülejäänud piimasegu ja peedipüree. sega kõik omavahel. Lase kiiresti jahtuda. Mina tõstan jäätisemassiga kausi teise, suuremasse jääveega kaussi ja segan kergelt samal ajal. et piimasegu peale ei tekiks mingit nahka. See läheb päris kiiresti. Täielikult jahtunud segust õngitse apelsinikoored välja ja vala mass jäätisemasinasse. Valmista jäätis vastavalt tootja juhistele. Poole protsessi ajal, kui segu ei ole enam vedel vaid hakkab juba jäätise moodi minema, lisa ka 2 spl mooniseemneid. Lõpuks tõsta jäätis karpi ja aseta sügavkülma umbes neljaks tunniks.
 

laupäev, 11. aprill 2015

Ilma lihata karri

Hea vürtsikas karriretsept neile, kes eelistavad süüa taimetoitu. Maitset ja särtsu on selles toidus täpselt parasjagu või tibake rohkemgi. Mõnikord lihtsalt tahaks süüa midagi vürtsikamat, mis suu tulitama paneb ja samas ei oleks väga rammus. Mina ise ei ole taimetoitlane, aga liha söön ma palju harvemini kui keskmine eestlane (need, kes supist liha välja nokivad ja ülejäänud supi ära söövad, ei ole ka taimetoitlased - nad on lihtsalt inimesed, kes liha supist välja nokivad). Samas armastan ka vürtsikaid toite, nii et see ilma lihata karri sobib praegu täpselt nagu rusikas silmaauku.



 

Retsept:


1 suur sibul
2 küüslaufuküünt
1 jupp ingverit (umbes 5 cm)
1 tšilli
2 spl oliivõli
2 spl karripulbrit
1 tl jahvatatud köömneid
1 tl koriandrit (jahvatatud)
1 tl sinepiseemneid
1 lillkapsas
400 g kartuleid
3 porgandit
1 spl tomatipastat
1 purk tükeldatud tomateid (400 g)
1 l aedviljapuljongit
2 purki kikerherneid (2x400 g)
sidrun
meresoola, pipart

serveerimiseks maitserohelist ja kreeka jogurtit või hapukoort. Tavaliselt lisatakse karrile maitserohelisena koriandrilehti, minu eelistus on roheline sibul või petersell.


Valmistamine:

Koori ja tükelda sibul ja küüslauk. Riivi ingver. Koori ja tükelda kartulid ja porgandid (päris suured tükid võivad jääda). Paksupõhjalisse potti vala õli ning sibul, küüslauk, porgandid ja ingver. Kuumuta aegajalt segades. Samal ajal eemalda seemned tšillilt ja peenesta. Lisa potti ja kuumuta paar minutit. Lisa vürtsid ja kuumuta veel pidevalt segades. Seejärel on tomatipasta kord, ikka muudkui sega, sest midagi ei tohi kõrbema minna. Vala potti kartulid ning kurnatud ja loputatud kikerherned. Kalla juurde köögiviljapuljong ja tükeldatud tomatid, sega läbi ja jäta podisema. Maitsesta soola ja pipraga. Samal ajal tükelda lillkapsas ja tõsta potti teiste ainete juurde. Lase madalal tulel podiseda umbes 25 minutit, et aedviljad pehmeneksid ja kaste pakseneks. Maitse, kas oleks vaja veel soola või pipart lisada. Serveeri maitserohelise ja kreeka jogurtiga või hapukoorega. Lõpuks piserda peale sidrunimahla. Kes soovib samast toidust teha vegan versiooni, see jätku jogurt ära.