Ise kodus pudingut valmistada on nii lihtne ja see maitseb palju paremini kui kõik need poest ostetud topsi-kreemid. Natukene aega ja kokkamist ning valmibki suussulav õhuline magustoit. See siin on šokolaadipudingu retsept neljale. Kui soovid valmistada vaniljepudingut, siis jäta lihtsalt kakao lisamata.
Retsept:
500 ml piima
120 ml suhkrut
3 sl maisitärklist
80 ml kakaopulbrit
1/4 tl soola
4 suurt munakollast
1 tl vaniljeekstrakti
2 sl võid
Valmistamine:
Sõelu potti maisitärklis, kakao ja sool. Lisa suhkur ja jälgi, et kõik oleks ilusti omavahel segunenud. Lisa vähehaaval ja pidevalt segades piim (lusikatäite kaupa), et tärklist lahustada. Klopi juurde munakollased. Kuumuta keskmisel tulel pidevalt segades, kuni pudingu pinnal lõhkeb esimene mull. Seejärel keera tuli väikeseks ja kuumuta ikka pidevalt segades veel umbes minut. Tõsta tulelt ära ja vala koheselt läbi sõela kaussi. Sega kuuma pudingu hulka või ja vanilje. Kata tihedalt toidukilega ja lase jahtuda. Hoia külmas vähemalt 3 tundi. Vispelda läbi ja tõsta magustoidukaussidesse. Serveeri.
Selle retsepti järgi valmib kerges marinaadis kurgisalat, mida võib säilitada jahedas ka ületalve, kuid tegelikult on see söömiseks valmis juba mõne päeva möödudes. Olen marineerinud sama retsepti järgi ka terveid väiksemaid kurke (väga head!), aga seekord sattus mulle kätte paras kogus pikki kasvuhoonekurke ja ma otsustasin osa nendest selle retsepti järgi sisse teha. Mustsõstralehed olid mul sügavkülmutatud, suvel sai neid liiga palju varutud ja igaks juhuks külmutasin natuke. Need salatikurgid on väga maitsvad võileibadel, burgeritega ja ka prae juurde lihtsalt salatina.
Retsept:
1 kg kurki
2 küüslauguküünt
tilli
mustsõstralehti
Marinaad:
1 l vett
2 sl suhkrut
2 sl soola
2 sl 30% äädikat
1 tl sinepiseemneid
Valmistamine:
Viiluta kurgid. Pane purgi põhja tilli (mustsõstralehti, kui on) ja küüslauku. Tõsta kurgiviilud purki.
Kuumuta vesi keemiseni ja lisa sool ning suhkur. Sega, kuni mõlemad on vees lahustunud, siis lisa äädikas, sinepiseemned ja kuumuta veidike veel. Vala marinaad kurkidele, keera kaaned peale ja aseta purgid tagurpidi. Kui soovid hoidist kauem säilitada, siis peale jahtumist kuumuta purke kaelani vees 15-20 minutit.
Mõnus külma ilma trotsimise supp, kuigi mulle endale meeldib seda süüa igasuguse ilmaga. Paljudel seostuvad herne- ja oasupid vastlapäevaga, kuid tegelikult pole niisugusel külmal ja lumisel päeval nagu täna midagi paremat kuumast hernesupist (ja villastest sokkidest).
Hernesuppi tasub teha kohe suur potitäis, sest teisel päeval üles soojendades maitseb see veelgi paremini.
Retsept:
4 dl kuivatatud herneid
2 dl odrakruupe
3 l vett
0,5 kg suitsuribi
4 kartulit
3 porgandit
1 suur sibul
2 spl Dijoni sinepit
soola
maitserohelist (peterselli) kaunistuseks
Valmistamine:
Pane herned ja kruubid päev varem likku.
Tõsta suitsuliha potti ja lisa vesi. Lase aeglaselt keema tõusta ning keeda väikesel tulel. Eemalda pinnale kerkinud vaht. Loputa hoolikalt leotatud kruubid ja herned ning lisa supile. Lase uuesti keema tõusta ja kuumuta väikesel tulel umbes tund. Samal ajal tükelda kartulid, porgandid ja sibul. Kui soovid, võid sibula ja porgandid pannil kergelt läbi praadida. Lisa need supile ja hauta kaane all veel umbes pool tundi. Katsu, kas liha on pehme ja kui on, siis tõsta see potist välja. Eemalda kondid ja lõika liha suupärasteks tükkideks. Tõsta potti tagasi. Maitsesta supp soola ja sinepiga.
Kord varem seda suppi tehes oli mul kausikese sees korralik kogus värskelthakitud tšillit ühe teise toidu jaoks ja ma asetasin samasse kaussi (tšillit seal enam polnud) tükeldatud suitsuliha. Kaussi ma vahepeal ära ei pesnud ja kuumad lihatükid võtsid selle tšilli maitse ja natukese särtsu endale külge. Supp läks sellest ainult paremaks! Kogu potitäis ise ei olnud vürtsikas, aga iga kord, kui suhu sattus lihatükk, oli sellist kerget vürtsikust tunda, mis maitses väga hea. Sellest ajast alates olen ma mõnikord lisanud supile ka õige natukene tšillihelbeid või cayenne pipart, kui värsket tšillit ei juhtu parajasti kodus olema.